افزایش سرعت سایت

سرعت سایت چیست و چگونه افزایش می‌یابد؟

سرعت سایت یکی از عواملی است که در طراحی سایت باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. یکی از عواملی که امروزه تاثیر زیادی در سئو سایت نیز دارد افزایش سرعت بالا آمدن سایت است. هیچ فردی علاقه‌ای به منتظر ماندن ندارد و عموم مردم علاقه دارند در اسرع وقت بتوانند کارشان را انجام دهند.

در طراحی سایت نیز باید به این نکته توجه کرد که سایت می‌بایست سرعت لود بالایی داشته باشد تا کاربران به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. اگر سرعت لود سایتی کم باشد، کاربر پس از صبر کردن چند ثانیه‌ای از سایت خارج می‌شود و به سایت دیگری می‌رود. از این جهت باید سرعت سایت را بهبود داد تا زمان انتظار کاربران پایین بیاید.

روش‌های زیادی برای افزایش سرعت سایت موجود می‌باشد که در این مقاله به برخی از راه‌های بهبود سرعت سایت خواهیم پرداخت و چگونگی بالا بردن سرعت سایت را به شما توضیح خواهیم داد.

 

سرعت سایت چیست؟

سرعت سایت را در کل می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول سرعت صفحه‌ی سایت است و بخش دوم سرعت سایت است.

 • سرعت سایت: یکی از مهم‌ترین عواملی که بر سئو سایت تاثیر مستقیم می‌گذارد سرعت سایت یا همان site speed است. سرعت سایت به مدت زمان لود شدن کل صفحات سایت گفته می‌شود که هرچه این مدت زمان کم باشد سئو سایت شما نیز بهتر خواهد شد و سایت شما در جایگاه بهتری قرار خواهد گرفت.
 • سرعت صفحه‌ی سایت: سرعت صفحات سایت یا page speed را می‌توان زیر مجموعه‌ی سرعت سایت در نظر گرفت. به مدت زمانی که طول می‌کشد تا صفحه‌ای از سایت لود و بارگزاری شود، سرعت صفحه سایت گفته می‌شود. هرچه سرعت صفحه‌های سایت بالا باشد، سرعت سایت نیز بهبود خواهد یافت. از این رو سرعت صفحات سایت ما می‌بایست بسیار بالا باشد تا سرعت سایت ما نیز افزایش یابد.

 

بالا بردن سرعت سایت چه فوایدی دارد؟

فرض کنید دنبال یک مطلبی در موتور جستجوی گوگل هستید و مطلب را جستجو کرده و نتایج به شما نشان داده می‌شوند. تعداد ۱۰۰ سایت در نتایج گوگل نمایش داده می‌شوند که رتبه بندی شده‌اند. وارد یک سایت می‌شوید و چند ثانیه منتظر می‌مانید تا سایت مورد نظرتان لود شود. حال اگر مدت زمانی که طول می‌کشد تا سایت لود شود زیاد باشد قطعا صبر نخواهید کرد و سایت دیگری را امتحان خواهید کرد.

بالا بردن سرعت سایت چه فوایدی دارد؟

هر چه کاربرانی که وارد سایت شما می‌شوند بیشتر باشد، کسب و کار اینترنتی شما رونق بیشتری خواهد گرفت. از این رو اگر سرعت سایت شما مناسب باشد و صفحات شما به زودی لود شوند، کاربران از سایت شما خارج نخواهند شد و می توانید کاربران بیشتری برای سایت خود جذب کنید. با این کار فروش محصولات شما نیز بالا خواهد رفت و درآمد شما از سایت چندین برابر خواهد شد.

سرعت سایت در سئو سایت نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر محتوای دو سایت حدودا در یک سطح باشد و تمامی جوانب سایت‌ها نیز شبیه به هم باشد، گوگل سایتی را بالا‌تر نشان می‌دهد که سرعتش بهتر بوده باشد. از این رو می توان نتیجه گرفت بالا بودن سرعت سایت برای سئو و جایگاه شما در نتایج گوگل هم تاثیر گذار است.

 

روش‌های افزایش سرعت سایت

برای افزایش سرعت سایت باید برخی نکات را رعایت کنیم. برخی از نکاتی که تاثیر زیادی در سرعت سایت دارند عبارتند از:

 1. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در بالا بردن سرعت سایت بسیار به چشم می‌آید، تصاویر استفاده شده در سایت است. عکس‌هایی که در سایت استفاده می‌شوند می‌بایست به بهینه‌ترین شکل ممکن در سایت قرار گیرند. از جمله مواردی که باید در بارگزاری عکس روی سایت رعایت شود، ابعاد و حجم عکس‌هاست. حجم عکس‌ها باید در کمترین میزان ممکن در سایت بارگزاری شوند برای این کار می‌توانید از سایت tinypng استفاده کنید.
 2. دومین روشی که برای افزایش سرعت سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهینه سازی کد‌های استفاده شده در سایت است. کد‌های اضافی موجود در سایت، سرعت سایت را به شدت پایین می‌آورند. به همین دلیل می‌بایست از نوشتن کد‌های اضافی پرهیز کرد و کد‌های استفاده در سایت را نیز بهینه کرد.
 3. از دیگر مواردی که در سرعت سایت تاثیر زیادی می‌گذارد، ریسپانسیو بودن صفحات سایت است. طراحی سایت واکنشگرا تاثیر زیادی در بالا آمدن سرعت سایت دارد. از این جهت سایت طراحی شده می‌بایست به صورت ریسپانسیو طراحی شود.
 4. انتخاب هاست و دامنه مناسب سایت نیز تاثیر زیادی بر روی سرعت سایت دارد. بنابراین هاست و دامنه‌ی سایت را باید به درستی انتخاب کنید.
 5. یکی دیگر از مواردی که سرعت سایت را تعیین می‌کند، قالب استفاده شده است. برای این که سایت شما سرعت بالایی داشته باشد باید قالبی را انتخاب کنید که سرعت بالایی داشته باشد. برخی قالب‌ها سرعت لود پایینی دارند پس در انتخاب قالب نیز باید دقت کرد.
 6. پاک کردن کش نیز تاثیر مثبتی در سرعت سایت دارد و باعث بالا رفتن بارگزاری سایت می‌شود. هر چه کش سایت زیاد باشد سرعت لود پایین می‌آید. برای این کار هم در سایت‌های وردپرسی، افزونه wp rocket مورد استفاده قرار می‌گیرد که کار با این افزونه نیز بسیار آسان است.
 7. علاوه بر عکس‌ها که باید بهینه شوند تا سرعت سایت افزایش یابد، ویدیو‌های استفاده شده در سایت نیز باید بهینه شده باشند. از این رو سئو ویدیو نیز یکی از عواملی است که رعایت آن باعث بالا رفتن سرعت سایت می‌شود.

 

چگونه سرعت سایت خود را بررسی کنیم؟

روش‌های زیادی برای بررسی سرعت سایت موجود می‌باشد. از مهمترین آن‌ها می‌توان به ابزار gtmetrix اشاره کرد. این ابزار با بررسی سایت شما، سرعت سایت شما را به طور نسبی محاسبه کرده و به شما نمایش می‌دهد. همچنین با استفاده از ابزار gtmetrix می‌توانید دلیل کم و یا زیاد شدن سرعت سایت خود را دانسته و تمامی نواقصات سایت را حل کنید.

چگونه سرعت سایت خود را بررسی کنیم

برای استفاده از این ابزار کافیست وارد سایت gtmetrix.com شوید سپس url سایت مد نظر خود را در آن وارد خواهید کرد. سپس کار ابزار gtmetrix  شروع می‌شود. این ابزار با بررسی همه جوانب و صفحات سایت شما سرعت سایت شما را محاسبه می‌کند و به صورت درصدی به شما نمایش خواهد داد.

چند بخش در نتایج نمایش خواهد داد که آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • PageSpeed Score: این بخش را می‌توان مهم‌ترین بخش سایت gtmetrix در نظر گرفت. هر چه درصد این قسمت بیشتر باشد سرعت سایت شما بهتر است و کد‌های استفاده شده در طراحی سایت بهینه‌تر هستند.
 • YSlow Score: این بخش نیز با استفاده از بررسی کد‌های استفاده از سایت توسط موتور‌های جستجوی یاهو محاسبه می‌شود و این بخش نیز همانند PageSpeed Score، هر چه درصد بالاتری داشته باشد همانقدر سرعت سایت شما بالا خواهد بود.
 • Fully Loaded Time: این بخش مدت زمانی را که طول می‌کشد تا صفحه لود شود را به صورت ثانیه‌ای نشان می‌دهد.
 • Total Page Size: این بخش حجم صفحه مورد نظر را محاسبه کرده و نمایش می‌دهد.
 • Requests: این قسمت نیز تعداد درخواست‌های ارسالی سوی صفحه به سرور را نشان می‌دهد. هرچه تعداد این درخواست‌ها کمتر باشد سرعت لود سایت بالا خواهد رفت.

 

افزونه‌های افزایش سرعت سایت در وردپرس

امروزه بیشتر طراحان سایت برای طراحی سایت از وردپرس استفاده می‌کنند. وردپرس به دلیل کامل بودن و راحت بودن به نسبت دیگر روش‌های طراحی سایت، بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که سایت‌های وردپرسی دارند افزونه‌هایی است که در آن‌ها موجود است. این افزونه‌ها کار را برای طراحان سایت بسیار آسان کرده است.

برای افزایش سرعت سایت وردپرسی نیز افزونه‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها به راحتی می توان سرعت سایت را افزایش داد. از جمله افزونه‌های استفاده شده در وردپرس برای افزایش سرعت سایت، می‌توان به WP Rocket ،WP Fastest Cache و Wp Super Cache اشاره کرد که هر یک را به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

WP Rocket: اگر با وردپرس کار کرده باشید حتما با افزونه wp rocket آشنایی دارید. این افزونه یکی از مهم‌ترین افزونه‌های وردپرس است که تاثیر زیادی در بالا رفتن سرعت سایت دارد و همچنین برای بهینه سازی تصاویر و کد‌ها نیز استفاده می‌شود و همچنین با استفاده از این افزونه می‌توانید کش خود را نیز پاک سازی کنید. کار با این افزونه بسیار آسان است و به راحتی می‌توانید از این پلاگین استفاده کنید.

WP Super Cache: این افزونه نیز به مانند افزونه WP Rocket کار می‌کند و قسمت کش سایت شما را برعهده دارد. فعال کردن و کار کردن با این افزونه نیز تاثیر به سزایی در سرعت سایت شما دارد. همچنین برای دانلود این افزونه نیازی به هزینه کردن ندارید و می‌توانید به صورت کاملا رایگان این افزونه را دانلود کرده و از آن استفاده کنید.

WP Fastest cache: افزونه‌ی WP Fastest cache یکی دیگر از افزونه‌هایی است که برای افزایش سرعت سایت استفاده می‌شود. فشرده سازی کد‌های جاوا اسکریپت، بهینه سازی تصاویر و فشرده سازی کد‌های html و css از جمله وظایفی است که این افزونه بر عهده دارد و با این کار‌ها باعث می‌شود سرعت سایت شما بالا برود.

 

جمع بندی

در این مقاله به اهمیت بالا بودن سرعت سایت پرداختیم و دریافتیم که هر چه سرعت سایت ما بهتر باشد، سایت ما در رتبه‌های بهتر گوگل قرار خواهند گرفت. برای این کار باید چند نکته را رعایت کنیم. برای مثال سایتمان باید ریسپانسیو باشد و تصاویر و کد‌های استفاده شده در سایت نیز بهینه شده باشند.

همچنین دریافتیم که برای بررسی سرعت سایتمان می‌توانیم از ابزار gtmetrix استفاده کرده و همه‌ی عواملی که باعث می‌شوند سرعت سایتمان پایین بیاید را فهمیده و اقدام به حل آن عوامل کنیم. در آخر نیز به سه مورد از پلاگین‌های وردپرس اشاره کردیم که با استفاده از هر کدام از آن‌ها سرعت سایت ما به مراتب بهتر خواهد شد.

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان