الگوریتم گوگل فرد چیست؟

الگوریتم گوگل فرد چیست؟

پس از بررسی الگوریتم گورخر گوگل که برای تاثیر گذاری بر روی سایت‌های فروشگاهی ارائه شد و الگوریتم دزدان دریایی گوگل که برای جلوگیری از دزدی محتوا طراحی شد، حال نوبت به توضیح در مورد الگوریتم فرد (fred algorithm) می‌رسد.

الگوریتم فرد، یکی از الگوریتم‌های گوگل است که برای بهبود عملکرد موتور جستجوی گوگل طراحی شده است و بر روی سئو تاثیر بسیار زیادی گذاشته است و در زمان انتشار، نتایج گوگل را دچار تغییرات زیادی کرده بود.

الگوریتم فرد گوگل به عنوان یک الگوریتم غیر رسمی توسط گوگل معرفی و ارائه شد. این الگوریتم را می‌توان مجموعه‌ای از به روزرسانی‌های مرموز گوگل نام برد که در سال ۲۰۱۷ معرفی شده است. در ادامه مقاله به طور کامل در مورد این که الگوریتم فرد گوگل چیست و چه کاربردی دارد به شما توضیح داده خواهد شد.

 

الگوریتم فرد گوگل

الگوریتم فرد گوگل جدید‌ترین و به روز‌ترین الگوریتم ارائه شده توسط گوگل است که برای مبارزه با سئو کلاه سیاه طراحی و منتشر شد. این الگوریتم برای مقابله با سایت‌هایی که محتوای خوب نداشته باشند و یا طراحی سایت خوبی نداشته باشند و اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم، سایت‌هایی که در کل خوب نباشند، طراحی شده است.

حال اگر بخواهیم با جزئیات کامل کار الگوریتم فرد را شرح دهیم می‌توانیم بگوییم که این الگوریتم تمرکز اصلی خود را بر روی محتوای خوب گذاشته است و فیلتری برای محتوا‌ها محسوب می‌شود. به گونه‌ای که اگر محتوای نوشته شده کیفیت لازم را نداشته باشد، توسط این الگوریتم جریمه خواهد شد. منظور از جریمه، جریمه‌ی نقدی نیست و جریمه‌ی الگوریتم‌های گوگل به این گونه است که سایت شما به صفحات عقب‌تر گوگل هدایت خواهند شد.

الگوریتم گوگل فرد را می‌توان مهم‌ترین الگوریتم ارائه شده توسط گوگل خواند. با توجه به این مورد که مهم‌ترین بخش در طراحی سایت، محتوای نوشته شده در سایت است، می‌توان به اهمیت الگوریتم گوگل فرد پی برد. حال اگر بخواهیم الگوریتم فرد گوگل را در یک جمله به شما بگوییم به این گونه است که الگوریتم فرد برای سنجش محتوا‌ها طراحی شد تا محتوا‌های قوی و ضعیف در جایگاه درست خود قرار بگیرند.

 

هدف از ایجاد الگوریتم فرد گوگل

به طور کلی هدف ایجاد الگوریتم‌های گوگل، بهبود عملکرد موتور جستجوی گوگل است و این کار باعث می‌شود سایت‌ها به درستی رتبه بندی شوند. این الگوریتم با بررسی کلیات سایت، تاثیرات زیادی در رتبه بندی‌های گوگل گذاشت. حال هدف از ایجاد الگوریتم فرد گوگل را می‌توان به شکل زیر بیان کرد.

هدف از ایجاد الگوریتم فرد گوگل

 • از مواردی که در چند سال گذشته بسیار باب شده بود و بیشتر طراحان سایت از آن استفاده می‌کردند روش لینک‌های تبلیغاتی بود. طراحان برای این که سایتشان سریع‌تر رتبه بگیرد اقدام به این کار می‌کردند. گاها حجم تبلیغات بسیار زیاد بود و باعث آزار مخاطب و کاربر می‌شد. از این رو الکوریتم گوگل فرد برای مقابله با این مورد طراحی شد.
 • مهم‌ترین هدف ایجاد الگوریتم فرد گوگل را می‌توان مقابله با محتوا‌های ضعیف و بی هدف دانست. اگر محتوایی بی ربط با سایت بوده و یا بسیار ضعیف باشد، الگوریتم فرد وارد عمل می‌شود و با این گونه سایت‌ها برخورد کرده و از نتایج حذفشان می‌کند.
 • ریسپانسیو بودن یکی دیگر از مواردی است که توسط الگوریتم فرد چک می‌شود. یکی از مهم‌ترین عواملی که در سئو اهمیت دارد، ریسپانسیو بودن سایت است. این مورد نیز توسط الکوریتم موبایل گدون گوگل و الگوریتم فرد گوگل مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • کیفیت محتوای سایت نیز بسیار مهم است و محتوای نوشته شده باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشد. الگوریتم google fred به منظور بهبود محتوا‌های نشان داده شده در نتایج گوگل ایجاد شد تا محتوا‌های بی کیفیت جایی در نتایج گوگل نداشته باشند. از این رو محتوای نوشته شده باید حدودا بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه باشد.
 • الگوریتم‌های گوگل برای جذب رضایت مردم و بالا بردن اعتبار گوگل ایجاد شده اند. الگوریتم گوگل فرد نیز از این قضیه مستثنا نیست. یکی از عواملی که در جذب رضایت کاربر بسیار تاثیر گذار است، تجربه‌ی کاربری می‌باشد. از این رو سایتی که طراحی می‌شود باید کاربر پسند باشد و کار با سایت برای کاربر بسیار راحت باشد.

مطالعه بیشتر: الگوریتم موش کور گوگل، الگوریتم کبوتر گوگل، الگوریتم موبایل گدون

 

چه سایت‌هایی در الگوریتم فرد گوگل جریمه می‌شوند؟

سایت‌هایی که اصول و نکات الگوریتم فرد گوگل را رعایت نکنند جایی در نتایج گوگل نخواهند داشت و توسط این الگوریتم جریمه خواهند شد. برخی از عواملی که باعث حذف شدن توسط الگوریتم فرد می‌شود عبارتند از:

 1. سایت‌هایی که لینک تبلیغاتی زیادی در آن وجود دارد.
 2. سایتی که ریسپانسیو طراحی نشده باشد.
 3. محتوا‌ی ضعیف و بی کیفیت باعث جریمه شدن توسط گوگل فرد می‌شود.
 4. تجربه کاربری سایت نیز اگر نامناسب باشد باعث جریمه شدن سایت می‌شود.
 5. محتوای کمتر از ۵۰۰ کلمه نیز توسط این الگوریتم جریمه می‌شوند.
 6. لینک‌سازی بی کیفیت و بک لینک‌های بی‌کیفیت

 

تاثیر الگوریتم فرد بر روی سئوی سایت

الگوریتم فرد به منظور بهبود بخشیدن عملکرد گوگل ایجاد شد، از این جهت گوگل توجه ویژه‌ای به این الگوریتم دارد. حال سوال اینجاست که آیا الگوریتم فرد بر روی سئو سایت تاثیری می‌گذارد؟

جواب این سوال کاملا مشخص است و با قاطعیت می‌توان گفت که بله تاثیر می‌گذارد. الگوریتم‌ فرد گوگل برخی سایت‌ها را جریمه می‌کند و دلیل جریمه را نیز به شما گفتیم. برای جریمه نشدن باید همه‌ی نکات و اصولی که این الگوریتم به آن‌ها می‌پردازد را رعایت کنیم. برای مثال یکی از نکته‌هایی که برای الگوریتم گوگل اهمیت دارد محتوای با کیفیت است.

تاثیر الگوریتم فرد بر روی سئوی سایت

محتوای خوب نیز تاثیر مثبتی بر روی سئوی سایت می‌گذارد و باعث می‌شود سایت شما پیج رنک بالاتری گرفته و به رتبه‌های بهتری در گوگل برسد. پس می‌توان نتیجه گرفت با رعایت الگوریتم گوگل سایت شما در نتایج گوگل پیشرفت خواهند کرد و جایگاه بهتری کسب خواهند کرد و در نتیجه سئو سایت شما بهتر خواهد شد.

البته به این نکته نیز باید توجه کرد که رعایت نکردن الگوریتم فرد باعث بدتر شدن سئوی سایت شما خواهد شد و سایت شما به جای پیشرفت، پسرفت خواهد کرد و جایگاه خودش را از دست خواهد داد.

 

جمع بندی

در این مقاله به یکی از الگوریتم‌های گوگل به نام الگوریتم فرد گوگل پرداختیم. فهمیدیم که برای این که بتوانیم جایگاهی در نتایج گوگل داشته باشیم باید الگوریتم‌های گوگل، از جمله الگوریتم گوگل فرد را رعایت کنیم. برای رعایت این الگوریتم باید برخی جوانب را رعایت کنیم.

از جمله مواردی که باید رعایت شوند، ریسپانسیو بودن سایت، تولید محتوای با کیفیت، کم کردن لینک‌های تبلیغاتی و… است که با رعایت این موارد مورد جریمه‌ی این الگوریتم قرار نخواهیم گرفت و می‌توانیم رتبه‌ی بهتری را در نتایج گوگل کسب کنیم. همچنین دریافتیم که رعایت الگوریتم گوگل فرد تاثیر بسیار زیادی بر روی سئوی سایت دارد و اگر رعایت شود سئوی سایت بهتر و اگر رعایت نشود سئو سایت بدتر خواهد شد.

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان