سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال چیست

تکنیکال سئو گام بسیار مهم و ارزشمندی در سئو سایت به حساب می‌آید. از سئو تکنیکال برای همگام کردن سایت با موتور‌های جست و جو‌ی گوگل استفاده می‌شود. این نوع از سئو روز به روز در حال تغییر و پیچیدگی و اصلاح مداوم است. سئو تکنیکال دسترسی سایت شما را برای گوگل راحت‌تر می‌کند و این امر باعث می‌شود شما شانس بیشتری برای گرفتن رنک بهتر از گوگل داشته باشید.

سئو‌ی فنی فرایندی است که سایت ما را مطابق با موتور‌های جست و جو‌‌ی گوگل می‌کند تا سایت ما در رتبه‌ی بهتری قرار گیرد. رعایت فرایند سئو تکنیکال تاثیر بسیار زیادی بر نمایش سایت در رتبه‌های گوگل دارد. اگر شما بهترین طراحی سایت را از نظر ظاهری و محتوایی داشته باشید، ولی سئو تکنیکال شما درست نباشد، شما در رتبه‌های برتر گوگل قرار نخواهید گرفت.

سئوی فنی هیچ ارتباطی با محتوا و ظاهر سایت شما ندارد و به طور کلی می‌توان گفت به زیر ساخت سایت شما مربوط می‌شود. اگر زیر ساخت سایت شما درست باشد، قطعا تاثیر زیادی بر روی سایت شما می‌گذارد. عوامل زیادی در این موضوع وجود دارد که باید رعایت شود. ما در این مقاله به این عوامل پرداخته و هر چیزی که در سئو تکنیکال باید رعایت شود را به شما می‌گوییم تا سایتتان در رتبه‌های برتر گوگل نمایش داده شود.

 

سئو تکنیکال (Technical Seo) چیست؟

سئوی خارج از سایت، سئوی درون صفحه‌ای و سئوی فنی سه رکن مهم سئو می‌باشند. در بین این سه رکن سئو تکنیکال نادیده گرفته می‌شود که یکی از دلایلش هم پیچیده بودن آن است. با توجه به رقابت فشرده‌ای که سایت‌ها برای رسیدن به رتبه‌ی برتر گوگل دارند نباید در این زمینه از بقیه عقب بمانید.

به هر فعالیتی که به سئو و بهینه سازی سایت( به جز لینک سازی و تولید محتوا) مربوط بوده سئو تکنیکال گفته می شود. سئو فنی یا همان سئو تکنیکال یکی از بخش‌های مهم سئو محسوب می‌شود. Technical Seo یک زمینه‌ی بسیار گسترده می‌باشد که نقشه سایت، متا تگ‌ها، ایندکس‌های جاوا اسکریپت، ساختار URL، لینک دادن و keyword research را در برگرفته است. به طور کلی می‌توان گفت استاندارد بودن قالب و ایندکس راحت موتور‌های جست و جو مربوط به سئوی فنی سایت می‌باشد.

موضوع تکنیکال سئو روز به روز در حال رشد و تغییر می‌باشد. اگر همه‌ی تکنیک‌های سئو رعایت شود، موتور‌های جست و جو‌ی گوگل می‌تواند محتوای مناسب از سایت شما را در زمان مناسب به کاربر تحویل دهد و این امر باعث دیده شدن سایت شما می‌شود. بخاطر اینکه سایت شما به طور کامل برای سئو فنی بهینه شود می‌بایست صفحات را ایمن کرد، سایت را مطابق با موبایل و سایر دستگاه‌ها ساخت، نوشته‌ی شما نباید تکراری باشد و از جایی کپی نشده باشد، صفحات شما به سرعت لود شوند، سرعت سایتتان بالا باشد و چندین مورد دیگر که باید رعایت کرد.

چرا سئو تکنیکال اهمیت دارد؟

سئو سایت اهمیت بسیار بالایی دارد به گونه‌ای که اگر سایت شما از لحاظ ظاهری زیبا طراحی شود و محتوای بسیار خوبی هم داشته باشید ولی سئوی خوبی نداشته باشید، سایت شما به رتبه‌های برتر گوگل نمی‌رسد. بنابراین شما برای رسیدن به نتایج برتر گوگل باید همه‌ی رکن‌های سئو را رعایت کنید. سئوی فنی نیز یکی از این موارد است که نباید از آن چشم پوشی کرد.

بسیاری از طراحان سایت سئوی فنی را نادیده می‌گیرند که این عمل یک اشتباه بزرگ است. اگر سایت شما از لحاظ تکنیکال سئو بهینه سازی نشده باشد، موتور‌های جست و جوی گوگل به آن توجهی نمی‌کنند و نمی‌بینند و در نتایج قرار نمی‌دهند. اگر سایت شما در نتایج نشان داده نشود، کاربری وارد سایت شما نخواهد شد و از این رو کسب و کار اینترنتی شما رونقی نخواهد گرفت. از این رو می‌توان به اهمیت سئو تکنیکال پی برد.

به چند نمونه از اهمیت‌های سئوی فنی سایت اشاره کردیم ولی اهمیت این موضوع اینجا تمام نمی‌شود. شما با رعایت تکنیکال سئو می‌توانید بازده سایت خود را بالا ببرید، ورودی کاربر بیشتری جذب کنید و با این کار می‌توانید برند سازی نیز انجام دهید. با این کار‌ها می توانید تعداد فروش محصولات خود را بالا برده و با دیده شدن سایتتان از طریق تبلیغ کردن به درآمد بالایی برسید.

اهمیت سئو تکنیکال را به طور کلی به شما توضیح دادیم همانطور که گفته شد سئو فنی یکی از ارکان مهم سئو می‌باشد که باید رعایت شود و با رعایت کردن آن سایت شما رونق خواهد گرفت و به راحتی می‌توانید کسب درآمد کنید. اگر دو رکن دیگر سئو یعنی همان سئو خارجی سایت و سئوی صفحات داخلی سایت انجام بگیرد ولی سئو فنی درست نباشد سایت شما نهایت تا صفحه دوم گوگل بالا می‌آید و به صفحه یک گوگل نمی‌رسد. ولی با رعایت سئو تکنیکال می‌توانید به صفحه اول گوگل و رنک یک گوگل بیایید.

سئو تکنیکال شامل چه مواردی می شود؟

سئو تکنیکال شامل چه مواردی می شود

تکنیکال سئو موارد بسیاری دارد که با رعایت هر کدام سایت شما بهتر به موتورهای جست و جوی گوگل معرفی می‌شود و گوگل راحت‌تر محتوا و کلیات سایت شما را درک می‌کند و در نتایج نشان می‌دهد. از جمله مواردی که در سئو تکنیکال وجود دارد عبارت اند از:

  • استفاده از بردکرامپ (bread crump): بردکرامپ همان مسیری است که طی می‌کنیم تا به صفحه مورد نظر برسیم. برای مثال شما برای آمدن به این صفحه از صفحه اصلی وارد شده و روی بخش وبلاگ کلیک کرد و سپس روی این محتوا کلیک کرده اید. این بخش نیز از جمله مواردی است که در سئو فنی بسیار مهم است.
  • واکنشگرایی سایت: یک نمونه از مواردی که در تکنیکال سئو اهمیت دارد واکنشگرایی سایت است. سایت باید به گونه‌ای طراحی شود که سازگار با همه‌ی دستگاه‌ها باشد. این مورد هم از نظر سئو فنی بسیار مهم است هم از لحاظ جذب مشتری از دستگاه‌های دیگر.
  • فایل robots.txt: این بخش نیز برای سئو فنی حائز اهمیت است. robots.txt همان راهنمای سایت است که به ما کمک می‌کند تا بخشی از سایت را از دسترس گوگل خارج کرده و یا بخشی را به دسترس گوگل برسانید. برای مثال اگر بخواهید اطلاعات بخشی از سایت در دسترسی گوگل نباشد با کمک robots.txt  می‌توانید این کار را میسر کنید.
  • نقشه سایت یا همان sitemap: نقشه سایت یا sitemap  همان نقشه کلی از سایت است که در اختیار گوگل قرار می‌گیرد و گوگل به کمک آن می‌تواند به همه‌ی صفحات ما دسترسی داشته باشد. پس اگر سایت مپ به درستی وارد نشود گوگل گمراه خواهد شد و نمی‌تواند سایت ما را به خوبی تحلیل کرده و در نتایج نشان دهد.
  • سرعت سایت: یکی از مواردی که در سئو فنی از اهمیت بالایی برخوردار است سرعت بالای سایت می‌باشد. از عواملی که برس سرعت سایت تاثیر گذارند، ابعاد عکس‌ها، کد‌های جاوا اسکریپت و بسیاری موارد دیگر هستند که باید رعایت شوند. همچنین شما با استفاده از سایت gtmetrix می‌توانید سرعت سایت خود را بسینجید.
  • تگ‌های استفاده شده در سایت: تگ‌های استفاده شده در سایت باید به جا و درست استفاده شده باشد. منظور از تگ‌های استفاده شده در سایت همان تگ عنوان، تگ توضیحات، تگ‌های هدینگ، تگ موقعیت جغرافیایی و تگ alt تصاویر می‌باشد. در تگ عنوان باید به این نکته توجه کرد که هر صفحه باید یک تگ عنوان داشته باشد و در تگ‌های هدینگ باید به این مسئله دقت کرد که هر عنوان چه هدی را بگیرد.
  • اسکیما: اسکیما همان کد‌هایی هستند که مانند راهنمایی در سایت قرار می‌گیرند تا دسترسی گوگل به محتوا‌های شما راحت‌تر باشد و به راحتی بتواند کلیات سایت شما را درک کند. اسکیما باعث می‌شود کاربران سایت شما افزایش یابد و از این رو می‌توان گفت تاثیر مثبتی در سئوی سایت شما دارد. در مقاله اسکیما چیست همه‌ی مواردی که باید در این موضوع رعایت کنید را به شما توضیح داده ایم.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله گفته شد سئو فنی سایت بسیار مهم است، به گونه‌ای که شما برای دیده شدن در گوگل موظف هستید تکنیکال سئوی سایت خود را انجام دهید. اگر قصد شروع کسب و کار اینترنتی را دارید با انجام همه‌ی باید و نباید‌های سئو تکنیکال می‌توانید به ربته‌های برتر گوگل بیایید و کاربران زیادی برای سایت خود جذب کنید.

با رعایت مواردی که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم محتوای کلی سایت شما به راحتی در اختیار موتور‌های جست و جوی گوگل قرار خواهد گرفت و گوگل با بررسی سایت شما، به آن ارزش می‌دهد و در رتبه بندی قرار می‌دهد. سئو تکنیکال همه‌ی مشکل‌های فنی مربوط به سئوی سایت شما را حل می‌کند و از این رو یک قدم بسیار بزرگی در سئوی سایت شما برداشته می‌شود.

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان