پیج رنک گوگل چیست؟

گوگل پیج رنک چیست

رتبه بندی یا همان پیج رنک گوگل الگوریتمی است که گوگل برای رتبه بندی سایت‌ها از آن استفاده می‌کند. با این روش به پیج‌ها ارزش داده و آن‌ها را با هم مقایسه کرده و رتبه بندی می‌کند. لارِنس لَری پِیج فردی است که موتور جست‌و‌جوی گوگل را بنا نهاد و به همین دلیل رتبه بندی سایت را، پیج رنک یا رتبه پیج نام‌گذاری کردند.

هر چقدر سایت شما محبوبیت بیشتری داشته باشد و لینک‌های بیشتری به سایت شما داده شود، Page-rank شما بهتر خواهد بود و هر چقدر سایت شما در ربته بهتری در گوگل قرار بگیرد، بازدید کننده‌ ی سایت شما بیشتر می‌شود.

 

پیج رنک گوگل (PR) چیست؟

الگوریتم پیج رنک یا همان pagerank، به الگوریتمی گفته می‌شود که برای تعیین میزان ارزش سایت‌ها و رتبه بندی سایت‌ها استفاده می‌شود. این روش در سال ۱۹۹۶ توسط سرگئی برین ابداع شد. رتبه‌های پیج رنک بین ۰ تا ۱۰ است که هر چه این عدد بزرگتر باشد و به ۱۰ نزدیکتر باشد، به این معناست که سایت شما لینک بیشتری از سایت‌های دیگر گرفته است.

هر چه رتبه‌ای که کسب می‌کنید به عدد ۱۰ نزدیکتر باشد، سایت شما در صفحات اولیه گوگل قرار می‌گیرد و هر اندازه سایت شما در صفحات اولیه و برتر گوگل قرار گیرد بازدید‌کننده ی سایت شما بیشتر می شود. گوگل با تجزیه تحلیل لینک‌هایی که به سایت شما داده شده اند به سایت شما ارزش داده و رتبه‌ی سایت شما را تعیین می‌کند و از این رو هر چه تعداد لینک‌هایی که به سایت شما داده شده است بیشتر باشد پیج رنک شما بهتر خواهد بود.

 

محاسبه پیج رنک گوگل به چه صورت است؟

گوگل در نمایش جست و جو سعی دارد مرتبط‌ترین نتیجه به مورد جست و جو شده را نمایش دهد و اگر سایت شما با محتوای سرچ شده مرتبط باشد، با محاسبه‌ی پیج رنک سایتتان در رتبه‌های گوگل قرار خواهید گرفت. از این رو یکی از عواملی که برای گوگل در رتبه بندی سایت‌ها از اهمیت بسیاری برخوردا می‌باشد، تعداد لینک‌های معتبری است که به سایت شما داده شده است.

هر لینکی که به سایت شما داده می‌شود بمانند یک رأی برای سایت شماست. به همین دلیل هرچه میزان لینک‌های سایت شما بیشتر شود، به این منزله است که رأی دهندگان به سایت شما زیاد است. پیج رنک نیز به همین صورت محاسبه می‌شود. گوگل با در نظر گرفتن این مسٔله که چه تعداد لینک به سایت شما داده شده است و مقایسه با سایت‌های مرتبط دیگر به سایت شما ارزش می دهد.

البته نباید فراموش کنیم که هر لینکی که به سایت داده می‌شود با ارزش نیست و تاثیر چندانی در پیج رنک شما ندارد. میزان تاثیر لینک‌هایی که در ربته‌بندی پیج شما تاثیر می‌گذارند به سایتی که به شما لینک داده است بستگی دارد. هر چه سایتی که به شما لینک داده است معتبر‌تر و محبوب‌تر باشد تاثیر آن بر رنک صفحه شما بیشتر خواهد بود.

 

اهمیت pagerank چیست؟

پیج رنک یکی از عواملی است که گوگل در رتبه بندی سایت‌ها از آن استفاده می‌کند. و اگر سایت شما pagerank بهتری داشته باشد در رتبه‌های بهتری از گوگل نمایان خواهد شد و تاثیر زیادی در دیده شدن سایت شما خواهد داشت. از این رو بسیاری از مردم تبلیغات خود را به سایت‌های با پیج رنک بالا می‌سپارند و شما می‌توانید از این راه نیز کسب درآمد کنید.

اهمیت pagerank چیست

همچنین pagerank از لحاظ سئو سایت نیز اهمیت به سزایی دارد. همانطور که می‌دانید سئو سایت بدین معناست که سایت شما در نتایج گوگل دیده شوند و به رتبه‌های بهتری بیایند. در همین جهت هر چه سایت شما پیج رنک بهتری داشته باشد، در رتبه برتر گوگل قرار خواهد گرفت و بازدید کنندگانش بیشتر و باعث دیده شدن بیشتر سایت شما می‌شود و این مسئله تاثیر زیادی در سئو سایت شما نیز دارد.

 

معایب پیج رنک چیست؟

یکی از معایبی که پیج رنک دارد می‌توان به دور زدن آن و استفاده از روش‌های خاصی که برای افزایش رتبه گوگل وجود دارد اشاره کرد. در سال ۲۰۱۶  افراد زیادی راه‌های افزایش پیج رنک گوگل را شناختند و با به کار بردن روش‌هایی اعم از گوگل بمب و تبادل لینک کارایی و اعتبار این الگوریتم را زیر سوال بردند. این دلیل باعث شد تا اطلاعات ارائه شده توسط  الگوریتم پیج رنک دیگر در دسترس عموم نباشد. البته امروزه نیز بسیاری بر این باورند که گوگل همچنان از pagerank در رتبه بندی وب سایت‌ها استفاده می‌کند.

امروزه دیگر راه‌های قدیمی برای افزایش رتبه پیج کارایی ندارند. یکی از روش‌هایی که مورد استفاده بود تبادل لینک بود که در سال های قبل از ۲۰۱۶ تاثیر به سزایی در پیج رنک داشت. امروزه گوگل سایت‌هایی را که در آن به صفحات غیر مرتبط لینک داد شده را شناسایی کرده و جریمه می‌کند و حتی از ارزش سایتشان هم می‌کاهد. با تجزیه تحلیل هایی که امروزه به کار گرفته می‌شود دیگر نمی‌توان با این روش‌ها رتبه گوگل سایت خود را افزایش داد.

 

چگونه پیج رنک سایتمان را محاسبه کنیم.

رتبه سایت را با در نظر گرفتن تعداد لینک‌هایی که سایت شما از سایت‌های دیگر گرفته است محاسبه می‌کنند. این نکته را باید در نظر گرفت که هر چه سایتی که به شما لینک داده است معتبر‌تر و پیجی با رنک بالا باشد، ارزش سایتش بیشتر است. برای مثال می‌توان گفت ارزش لینک سایتی که به شما ۱۰ لینک می‌دهد ولی پیج رنکی بسیار پایین دارد، از سایتی که ۱ لینک به سایت شما داده است ولی پیج رنکی بسیار بالا دارد، بسیار کمتر است.

دیگر عاملی که در محاسبه پیج رنک سایت استفاده می‌شود لینک‌های داخلی هستند. لینک‌های داخلی به لینک‌هایی گفته می‌شود که در سایت خودمان به صفحات دیگر سایت داده ایم. هر چه تعداد لینک‌های داخلی مرتبط سایت ما بیشتر باشد، پیج رنک سایتمان نیز بهتر خواهد بود.  همانطور که لینک خارجی در محاسبه پیج رنک تاثیر زیادی دارد لینک‌های داخلی نیز از این قضیه مستثنا نیستند.

همچنین برای محاسبه pagerank می‌توانید از سایت www.prchecker.info نیز استفاده کنید.

 

برای افزایش پیج رنک سایت چه باید کرد؟

روش‌های زیادی برای افزایش پیج رنک سایت وجود دارد که برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  1. گرفتن لینک از سایت‌های معتبر: لینک گرفتن از سایت‌های دیگر یکی از روش‌های کارساز در افزایش pagerank می‌باشد. دقت داشته باشید که سایتی که می‌خواهید از آن لینک بگیرید باید با سایت شما مرتبط باشد، در غیر اینصورت لینک گرفته شده به ضرر سایت شما خواهد بود. برای مثال اگر سایت شما فروشگاهی است می‌توانید از سایت دیجیکالا لینک بگیرید.
  2. استفاده از تبلیغات: با به کار گیری تبلیغ در سایت‌های دیگر علاوه بر این که تعداد بازدیدکنندگان از سایت شما بیشتر می‌شود، پیج رنک شما نیز افزایش می‌یابد.
  3. افزایش سرعت سایت: یکی از عواملی که در رتبه پیج شما تاثیر دارد سرعت سایت (Page speed) می‌باشد که نباید از آن غافل شد. هر چه سایت شما سریع تر لود شود، سایت شما در رتبه بهتری قرار می گیرد. در طراحی سایت در ارومیه نیز از این متد استفاده می شود.
  4. تولید محتوای منحصر به فرد: از دیگر عواملی که در پیج رنک گوگل تاثیر به سزایی دارد تولید محتوای منحصر به فرد است. گوگل به این نکته توجه بسیار زیادی دارد که محتوایی که می‌نویسید از جایی کپی نشده باشد و از این رو اگر محتوایی که می‌نویسید منحصر به فرد باشد، در سئو و جایگاه سایت شما تاثیر بسیار زیادی دارد.
  5. رعایت طراحی ux: طراحی ux یا همان تجربه کاربری تاثیر مستقیمی در سئو و rankpage دارد. طراحی Ux باعث می‌شود تا سایت شما کاربر‌پسند باشد و بازدید کننده بیشتر در سایت شما بماند و صفحه را ترک نکند. و هر چه سایت شما کابران بیشتری را جذب کنند و این کاربران بیشتر در سایت شما بمانند، پیج رنک گوگل شما نیز افزایش خواهد یافت. همچنین در طراحی سایت در گیلان نیز از این متد استفاده می شود.
  6. طراحی ریسپانسیو سایت: از دیگر عواملی که در پیج رنک گوگل موثر است ریسپانسیو بودن سایت است. گوگل توجه زیادی به طراحی ریسپانسیو ( واکنشگرا بودن سایت‌) سایت شما دارد و قطعا بین سایت هایی که ریسپانسیو هستند و سایت هایی که ریسپانسیو نیستند فرث قائل می شود. اگر سایت شما ریسپانسیو طراحی شود پیج رنک شما نیز بهتر خواهد بود.

نکته: ما در طراحی سایت در یزد نیز از طراحی ریسپانسیو استفاده کرده و سایت شما را متناسب با همه دستگاه‌ها طراحی می‌کنیم.

 

جمع بندی

در این مقاله دریافتیم که پیج رنک چیست و چه عواملی باعث می‌شود تا رتبه سایت ما افزایش یابد. پیج رنک یکی از عواملی است که می‌تواند سایت ما را به رتبه‌های برتر گوگل بیاورد و با رعایت برخی نکات می‌توانیم به راحتی به رتبه‌های بالاتری در گوگل بیاییم و بیشتر دیده شویم. راه‌های زیادی برای بهبود رنک گوگل وجود دارد که هر رعایت هر‌کدام از آن‌ها می‌تواند رتبه ی شما را بهبود دهد.

همچنین فهمیدیم که الگوریتم پیج رنک تاثیر زیادی در سئو سایت ما دارد. برخی از مردم بر این باورند این الگوریتم دیگر تاثیری بر روی رتبه سایت ندارد در حالی که همچنان تاثیر خود را روی رتبه ی سایت ما می‌گذارد و رعایت الگوریتم‌ها باعث می شود، پیج رنک ما افزایش یافته و سایت ما در صفحه‌های برتر گوگل نمایش داده شوند.

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان